Aquaplaning. Aqua co?
Aquaplaning to jedna z najbardziej niebezpiecznych sytuacji, których kierowca może doświadczyć w czasie jazdy po mokrej nawierzchni. Akwaplanacja, bo taka jest inna nazwa tego zjawiska, to problem, który od wielu lat próbują rozwiązać inżynierowie największych koncernów oponiarskich.
Aquaplaning powstaje gdy opona nie może w odpowiedni sposób usunąć wody spod bieżnika. Podczas jazdy na bardzo mokrej nawierzchni gdy ciężar samochodu i opona nie są w stanie usunąć wody tworzy się klin wodny. Między oponą a drogą powstaje cienka warstwa płynu. Opona traci przyczepność i zaczyna unosić się na powstałej „poduszce” wodnej. Powoduje to utratę kontroli nad samochodem i może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji oraz wypadku.
Wiele zależy od warunków panujących na drodze i od prędkości z którą jedziemy. Jeśli na drodze znajduje się głęboka warstwa wody i jedziemy z dużą prędkością to prawdopodobieństwo wystąpienia aquaplaningu znacząco wzrasta.
Do powstawania akwaplanacji przyczyniają się też inne czynniki. Są nimi: niskie ciśnienie w oponach, zbyt mała głębokość bieżnika czy zbyt szybka jazda na mokrej nawierzchni.
Kiedy doświadczymy zjawiska aquaplaningu przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. Nerwowe ruchy kierownicą sprawią że łatwiej wpadniemy w poślizg. Natychmiastowe hamowanie również nie jest zalecane. Powinniśmy zdjąć nogę z gazu i nacisnąć sprzęgło czekając aż prędkość zostanie wytracona. W ekstremalnych przypadkach zaleca się użycie hamulca awaryjnego ponieważ tylne opony zwykle mają więcej przyczepności i pozwolą zmniejszyć prędkość pojazdu.
W czasie jazdy w trudnych deszczowych warunkach zachowujcie zdrowy rozsądek. Duża prędkość i brawura na mokrej nawierzchni może Was zgubić.
Jedźcie bezpiecznie. Szerokiej drogi!